A három fő étkezési elem a következőképpen hat a hormonrendszerünkre:
- Szénhidrátok = inzulin kibocsátás = hízás
- Fehérje = glukagon kibocsátás = fogyás
- Zsír vagy olaj (hormonokra nincs hatással) = hosszan tartó energiát biztosít
Ebből következik, hogy a fogyás, a zsírégetés, az anyagcsere gyorsítás akkor a leghatékonyabb, ha minimálisra csökkentjük a szénhidrát bevitelt, s megemeljük a fehérje és zsír fogyasztását.
A fehérje diéta lényege, hogy az elfogyasztott ételeknek sok fehérjét, mérsékelt mennyiségű olajat vagy zsírt (1-3 evőkanál), s kevés szénhidrátot kell tartalmaznia.
1. Az elsődleges cél a test szénhidrát raktárainak (izmok és a máj) kiürítése azáltal, hogy minimálisra, vagy közel nullára csökkentjük a szénhidrátfogyasztást. Ugyanakkor a magas rost- és víztartalmú zöldségek fogyasztása kívánatos.
2. Két-három nap elteltével a szervezet kifogy a tárolt szénhidrátokból, és átáll zsírégetésre. Folytassuk ezt így egy hétig.
3. A második héttől kezdődően bevezetünk heti két napot - lehet például szerda és szombat -, amit szénhidrát-feltöltő napnak hívunk. Ennek a napnak a végén, az utolsó étkezés csak és kizárólag szénhidrátokat tartalmazzon. A fehérje, olaj/zsír tartalom minimális vagy nulla legyen. Fontos szabály, hogy a szénhidrátok fogyasztása lefekvés előtt legalább másfél-két órával történjen.
Az első héten minden fő étkezés (reggeli, ebéd és vacsora) a következőképpen nézzen ki: Magas fehérje tartalom, mérsékelt olaj bevitel, alacsony szénhidrát fogyasztás (kizárólag zöldség formájában). Délután és este pedig együnk egy maréknyi alacsony szénhidráttartalmú étel
Reggeli:
· Fehérje (protein), úgymint 2-3 tojás, csirkehús, pulykahús, sonka, szalámi, stb.
· Bármilyen, hidegen sajtolt olaj, pl. 1-3 evőkanál extra olíva olaj.
· Zöldség.
Bármilyen fajta - lehetőleg nyers - zöld színű zöldség megengedett, úgymint: saláta, káposzta, uborka, brokkoli, spenót, sóska, stb. Bánjunk óvatosan a bab- és lencsefélékkel, sárgarépával és más, keményítőt tartalmazó, vagy édes ízű zöldségfélékkel.
· Fehérje (protein), átlagos adag bármilyen fajta hús.
· Olaj. Bármilyen, hidegen sajtolt olaj.
· Zöldség.
Délutáni "uzsonna":
Együnk egy maréknyi, alacsony szénhidráttartalmú ételt (pl. dió, mogyoró, pisztácia, sajt, kemény tojás, vagy szalámi)
Vacsora:
A vacsora összeállítása hasonló az ebédhez. A fehérjeforrás lehet különböző, de tartsuk meg a hidegen sajtolt olajat és a nagy tányér salátát.
Késő esti étkezés (21:30-22:00):
Hasonló a délutánihoz (sajt, szalámi, dió, mogyoró, stb.).
Fontos! Az első héten ne együnk: kenyeret, péksüteményt, tésztát, rizst, krumplit, kukoricapelyheket és gyümölcsöt. Ne igyunk tejet vagy gyümölcsleveket.
A második héttől vezessük be újra a szénhidrátokat. Heti két alkalommal, a nap utolsó étkezése csak és kizárólag szénhidrátokból álljon. A többi étkezés marad a fenti menü leírása szerint.
Kétszer egy héten (pl. szerda és szombat), utolsó esti étkezés:
Szénhidrátok: péksütemény, tészta, krumpli, rizs, tej, gyümölcs, gyümölcslevek.
Fontos! Szénhidrátot ne együnk lefekvés előtt 1,5-2 órán belül!
Fontos, hogy mindenki megtalálja a számára igaz adatokat, mivel hosszú távon csak úgy lesz sikeres és elégedett, ha tényleg megértette, kipróbálta, s saját tapasztalata alapján is működőképesnek találta a leírtakat!
A www.fogyas.info oldalon, a lap alján megtalálható számos fogyókúra, diéta, valamint a fogyás elősegítésében hasznos egyéb megközelítések leírása. Az egyes fogyókúrák elkezdése előtt - a megértés növelése érdekében - érdemes ezeket az anyagokat áttanulmányozni!
A "Kiút az evés fogságából" könyv rávilágít a túlzott evés hátterében meghúzódó okokra, s így segítséget nyújt a tényleges és tartós fogyás elérésében.